Krčki školarci obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom
Na globalnom nivou, 21. ožujak određen je kao Dan osoba s Down sindromom, u namjeri da se označi jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Naime, Down sindrom predstavlja genetski poremećaj uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom kromosomu nalaze se tisuće gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj stanici nalaze se 23 para (tj. ukupno 46 kromosoma). U svakom paru jedan kromosom potječe od majke, a drugi od oca. Međutim, na 21. paru kromosoma otkriven je još jedan kromosom viška, što znači da se umjesto dva ondje nalaze tri kromosoma, a u cijeloj stanici 47, umjesto uobičajenih 46. Takav poremećaj zabilježen je kod svakog čovjeka s Downovim sindromom, kojeg, međutim, nije moguće izmijeniti, niti liječiti.
Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Znanstveno je također dokazano da postoji preko 50 karakterističnih obilježja Down sindroma, a njihov se intenzitet razlikuje od osobe do osobe. Djeca s Downovim sindromom dijele određena tjelesna obilježja poput okruglog lica, a plosnatog stražnjeg dijela glave, nakošenih očiju, većeg jezika te veće poprečne brazde na dlanu. Iako mnoga djeca s Downovim sindromom rastu sporijim tempom, u stanju su dostizati razvojne orijentire, iako su često niža od vršnjaka svoje dobi. Kognitivni razvoj često se razlikuje od pojedinca do pojedinca, no većina djece ima blaga do umjerena oštećenja. Djeca mogu zaostajati u govoru, finijim i grubljim motoričkim vještinama, a mogu i sporije sazrijevati obzirom na emocionalni, socijalni i intelektualni razvoj. Mnoga su djeca ipak sposobna postati aktivnim članovima društva i potrebno im je omogućiti brojne rekreacijske, obrazovne i socijalne programe kako bi u potpunosti ostvarili svoj potencijal.
Upravo u povodu Dana osoba s Down sindromom, u trećim razredima Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk te područnih škola Punat i Vrbnik - pod geslom Dan šarenih čarapa provedene su radionice čija je zadaća bila kod djece osvijestiti postojanje Downovog sindroma, a shodno tome umanjiti postojeće predrasude i prepreke. Čitanjem slikovnice Moja prijateljica ima Downov sindrom (autorice Jennifer Moore-Mallinos) te razgovarajući s trećašima o njihovim osobnim iskustvima s djecom s posebnim potrebama, nastojalo se pojasniti da mališani s dijagnosticiranim sindrom imaju sve potencijale postati aktivnim sudionicima društva. Crtanjem, ali i nošenjem šarenih čarapica, osim što su se zabavljali, Krčki školarci demonstrirali su kako je u redu pričati o različitostima, uz iskazanu spremnost da budu potpora osobama s Downovim sindromom.
Sva djeca zaslužuju priliku u punini razviti svoj potencijal, kao i izgraditi trajne odnose. Možda će rušenjem nekih prepreka koje postoje među djecom, svako dijete, bez obzira na sve, težiti izvrsnosti i postići najbolje što može! Jer kao što kaže naslov pjesme koja je preslušana ovom prigodom, a nastala je kao dio kampanje još 2016. godine (Down Syndrome Campaign Rijeka): Samo je Nebo Nama Granica.