Ovogodišnji, 18. saziv Male staroslavenske akademije Dr. Antun Mahnić, između 27. i 30. listopada 2015. godine, održan je u gradu Krku, okupivši tridesetak darovitih učenika sedmih razreda OŠ Fran Krsto Frankopan iz Matične škole Krk i Područne škole Omišalj.
Kao i prethodnih godina ciljevi i zadaće ovog jedinstvenog školskog projekta pronađeni su u pomnoj analizi i otkrivanju spoznaja o zavičajnoj povijesti i kulturnom nasljeđu otoka, kao dijelu nacionalne i europske baštine te razvijanju svijesti i odnosa učenika prema nacionalnom i kulturnom identitetu. Odgojna komponenta usko se vezivala uz onu obrazovnu usmjeravajući mlade istraživače prema plemenitim vrijednostima u odnosu na našu bogatu kulturnu i povijesnu baštinu. Aktivnost Akademije, koja se odvija pod motom Prošlost za budućnost, bila je još jednom usmjerena ka prenošenju novih spoznaja, i to putem serije kraćih predavanja, istraživačkog i individualnog rada te rada u tematskim radionicama.
Središnjom temom ovogodišnjeg saziva, u povodu 110. obljetnice osnutka prvog krčkog parobrodarskog društva, odabrana je Biskup Antun Mahnić i krčko parobrodarstvo, što znači da su se, pored mnogih lokalnih zanimljivosti, krčki školarci bavili i općim činjenicama vezanim uz prvu industrijsku revoluciju te razvoj pomorstva i brodogradnje. Osim darovitih sedmaša u radu Akademije svake godine sudjeluju i učitelji povijesti, hrvatskog jezika, likovne kulture, glazbene kulture, vjeronauka i informatike čime ovaj program svojom interdisciplinarnošću u cijelosti ispunjava zahtjeve suvremenog načina poučavanja. Međutim, pored učitelja tu su i vanjski suradnici što se, kao gosti predavači, učenicima trude približiti nešto širu povijesnu i tematsku perspektivu.
Rad Akademije, kao i dosad, bio je podijeljen na prijepodnevni dio tijekom kojeg se povijesnim šetnjama ulicama i trgovima grada Krka te obilaskom važnijih lokaliteta, upoznavala bogata kulturno-povijesna baština, dok su tijekom poslijepodneva, potaknuti netom stečenim spoznajama, učenici sudjelovali u povijesnoj (voditelj Tvrtko Božić), likovnoj (voditeljica Alma Dujmović), kaligrafskoj (voditeljica Željka Mišta), novinarsko-informatičkoj (voditeljice Iva Dujmović i Dina Valković) glagoljaškoj (voditeljica Mirjana Žužić) i glazbenoj radionici (voditelj Davor Burlović) te radionici za umjetnost riječi (voditeljice Ema Jedrlinić i Antonia Martinčić). Treći dan Akademije tradicionalno je namijenjen terenskom istraživanju, a vodeći se odabranom temom, rad se ove godine odvijao u Šilu, Klimnu i Puntu. Raspoloženi školarci u Šilu su tako posjetili lokaciju Krčkog parobrodarskog društva, spoznavši činjenice vezane uz kretanje prve parobrodarske linije kojim je društveni parobrod Dinko Vitezić nekoliko puta dnevno prevozio putnike, teret i poštu prema Crikvenici, dok ih je u Klimnu, u svome obiteljskom brodogradilištu, ugostio Anton Jurić, s time da je posljednje mjesto terenskog izlaska bio Punat gdje im je pod stručnim vodstvom in situ demonstrirano funkcioniranje tamošnjeg brodogradilišta, ali i razvoj jedne od najuspješnijih hrvatskih marina.
Posljednjeg dana učenici su preuzeli vodstvo povijesnom šetnjom odabranim krčkim lokacijama, a međusobna interakcija, uz pitanja što su ih postavljali jedni drugima, rezultirala je sintezom povijesnih šetnji odrađenih prethodnih dana. Na Trgu Kamplin potom je provedena evaluacija ovogodišnjeg saziva uz vrednovanje postignuća učenika, dok su aktivnosti u radionicama bile fokusirane na pripremanje završne svečanosti tijekom koje su, uz prezentaciju novostečenih znanja i otvorenje prigodne izložbe, svim sudionicima podijeljene zaslužene diplome.
Svojim interdisciplinarnim pristupom, provođenjem različitih metoda poučavanja, terenskim istraživanjem, razvijanjem znanja, sposobnosti i vještina učenika ovaj četverodnevni školski projekt još je jednom ispunio prethodno zacrtane ciljeve, a njegovu vrijednost, već 2001. godine, prepoznao je i Ivo Rendić Miočević, predstavivši ga, kao primjer dobre nastavne prakse, u svome metodičkom priručniku.
Mala staroslavenska akademija Dr. Antun Mahnić kroz ovaj je saziv ostvarila svoju punoljetnost. U tih 18 godina obrađene su mnoge teme iz zavičajne povijesti, a u projekt su bili uključeni ne samo učitelji iz svih otočnih škola, već i ugledni predavači različitih struka. Akademija je tako mnogima pružala mogućnost za stjecanje novih znanja i vještina, stvaranje i kreativno izražavanje, ali i za sklapanje prijateljstava i suradničkih odnosa. Stoga, neka stečena punoljetnost bude poticaj za daljnji nastavak ove vrijedne školske inicijative!