Izložbeni projekt Komunicirajmo baštinu uskoro gostuje u Rockenhausenu
U organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, Grada Rockenhausena (Njemačka) i Muzeja Pachen, u kompleksu spomenute ustanove poznate po vrijednoj zbirci europske moderne, uskoro će biti predstavljen izložbeni projekt Komunicirajmo baštinu, a koji je još 2012. godine svoju premijeru imao u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru.
Ovaj projekt Centra za kulturu objedinjuje četiri različite, ali ipak međusobno povezane izložbe u čijoj biti nailazimo na igru s tradicijom, iako uz krajnje specifične manifestacije. Različitih generacija i profesija kroz različite medije okupljeni autori stvorili su zaista jedinstven poliptih inspiriran motivima krčke povijesne i tradicijske baštine. Vrsni hrvatski brodomaketar Željko Skomeršić predstavit će se postavom Ploviti se mora koji objedinjuje šest maketa među kojima posebno mjesto zauzimaju modeli onih brodova vezanih uz europsku maritimnu povijest. Sabina Barbiš i Mario Depicolzuane predstavit će svoj dizajnersko-istraživački projekt Zlatne i srebrne točke - vizualizacija pučke glazbe otoka Krka koji integrira suvremeni jezik vizualnih komunikacija i tradicijsku baštinu. Isti je baziran na transkripciji jedinstvenog tonskog sustava dvoglasja tjesnih intervala. Njihovo istraživanje započeo je 2010., kolidiravši s uvrštavanjem dvoglasja tijesnih intervala na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine čovječanstva. Saša Lončarić, samozatajan akademski slikar, vrsni akvarelista, ciklusom Tišine, pored svojih akvarela, predstavit će se i kroz jedinstveni likovni medij, vinorel, tehniku crtanja vinom nastalu na obalama Mediterana krajem 15. i početkom 16. stoljeća. Naime, nedostatak boja odnosno njihova skupoća dovela je tada do slikanja pigmentom crvenih vina. Izložbeno-istraživačkim projektom Novi Rorschach Igora Gržetića tako je uhvaćena gradacija od potpune posvećenosti tradiciji, preko različitih evaluacija iste, pa sve do predstavljanja individualnosti koja je barem po načelu društvenog testa njezin nastavak, točnije njezina budućnost. Upravo navedeno demonstrira činjenicu kako se baština može različito komunicirati, a bili toga svjesni ili ne, komunikacija (na relaciji tradicija - umjetnik - tradicija - promatrač) neupitno postoji.
Otvorenje izložbenog projekta Komunicirajmo baštinu, u Muzeju Pachen u Rockenhausenu, održat će se 11. svibnja 2018. godine, u večernjim satima, a svečanoj atmosferi sigurno će pridonijeti i nastup članova Folklornog društva Kornić, koji će, vezujući se uz izložbeni segment Zlatne i srebrne točke, ponovo materijalizirati vizualiziranu pučku glazbu, točnije prenijeti je u tonove, i to glasom i sopilama, a sve kako bi njemačkoj javnosti predstavili jedan od najoriginalnijih glazbenih fenomena, uopće. Izložbu, koja ostaje otvorena sve do 08. lipnja, prati prigodan, dvojezični katalog, u kojem recenziju potpisuje mr. sc. Milica Žužić. Financijsku podršku projektu osigurali su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Grad Rockenhausen.
Podsjetimo, uporište za ovakve inicijative pronađeno je u Sporazumu o bratimljenju kojeg su Krk i Rockenhausen potpisali još 2014. godine, obvezavši se pritom na zajednički rad u čijem su fokusu razmjena znanja i iskustava na različitim područjima, kulturna suradnja, te njegovanje osobnih kontakata i prijateljstava. Nedugo nakon što je Sporazum potpisan, s krčke se strane krenulo u pripremanje zanimljivog projekta međunarodne kulturne suradnje temeljenog na izložbi Miau, miau - što sam ja radila u Prvom svjetskom ratu, a čijim je otvorenjem, 25. svibnja 2015. godine, ujedno otpočeo višednevni program kojim je u Rockenhausenu svečano obilježeno zasnivanje partnerstva Krka i Rockenhausena. Izložba postavljena u muzeju posvećenom životu i aktivnostima poznatog njemačkog teoretičara likovnosti i kolekcionara Daniela-Henryja Kahnweilera, pred brojnim posjetiteljima, otvorena je u povodu tamošnje Noći muzeja. Već tada, u razgovoru s njemačkim domaćinima, raspravljena je mogućnost organiziranja uzvratne izložbe, a nakon nešto više od godine dana ta je ideja zadobila i jasne konture. Nastavak te kulturne suradnje Krku je donio prezentaciju (uglavnom kolekcionarskih) aktivnosti Daniela-Henryja Kahnweilera, drugim riječima izložbu kojom je u Galeriji Decumanus, između 08. i 30. travnja 2017. godine, bio obuhvaćen dio impresivne građe Muzeja Kahnweiler, među kojom je posebnu pažnju zaslužila originalna Picassova litografija, inače Kahnweilerov portret. Kroz ta dva upravo spomenuta (izložbeno-muzejska) projekta na najbolji su način ostvarene obveze preuzete, kako iz Sporazuma o bratimljenju, tako i iz Povelje o partnerstvu. Kronologiji susreta proizašlih iz tih dviju kulturnih suradnji ostvarenih na relaciji Krk - Rockenhausen, a sve s ciljem očuvanja kontinuiteta, u 2018. godini, pridružuje se i ovo, najrecentnije, gostovanje Centra za kulturu Grada Krka u Rockenhausenu.