U Dječjem vrtiću Katarina Frankopan - Matičnom vrtiću Krk, 11. ožujka 2016. godine, između Grada Krka i kraljevičkog Centra za rehabilitaciju Fortica potpisan je Ugovor o međusobnoj suradnji na projektu Širenja mreže podrške u lokalnoj zajednici, a u čijem su fokusu djeca s poteškoćama u razvoju što ih se, putem aktivnosti koje provodi mobilni tim stručnjaka, od najranije životne dobi potiče na aktivno uključivanje u život svojih sredina.
Pored predstavnika sturčnog tima vođenog Robetom Đukićem, koji će, počevši s današnjim danom, tijekom ove godine u gradu Krku realizirati četiri radionice i dva dvodnevna kampa, potpisivanju akta kojim se Grad Krk iznosom od 12.729,00 kn obvezao financirati ovu hvalevrijednu inicijativu nazočili su gradonačelnik Darijo Vasilić, ravnateljica Fortice Vesna Đujić i ravnateljica krčke vrtićke ustanove Irena Žic Orlić.
Tijekom dugogodišnje suradnje Fortice s neuropedijatrijskim i odjelom za rehabilitaciju dječje bolnice Kantrida, ordinacijom primarne i pedijatrijske zdravstvene zaštite te raznim udrugama roditelja djece, ali i odraslih osoba s poteškoćama u razvoju i invaliditetom, uvodi Đujić, uočili smo značajnu potrebu za osnivanjem posebno educiranog mobilnog tima za pružanje usluga radnoterapijske i fizioterapijske intervencije na području Primorsko-goranske županije. Prema našim saznanjima mi smo jedina ustanova na našem području u kojoj se terapijski programi baziraju na radnoterapijskim procjenama kroz koje se osoba sagledava uzimajući u obzir sve nivoe funkcioniranja, pridavajući pritom veliku važnost adaptaciji, kako materijalne, tako i nematerijalne, okoline prema stvarnim potrebama osobe. Upravo kroz takve radnoterapijske programe, dodaje Đujić, djeluje se na tri ključna područja svakodnevnog života - samozbrinjavanje, slobodno vrijeme i produktivnost. Svrsishodna produktivnost i samoaktualizacija multipliciraju se kroz sve segmetne čovjekovog života, od rođenja pa sve do odrasle životne dobi, kako kod osoba bez poteškoća, tako i kod onih s poteškoćama u razvoju, a da bismo ih kod potonjih uspješno potaknuli, potrebno je djelovati od najranije životne dobi, i to omogućavanjem svrsishodne igre sa zadaćom da se maksimalno iskoriste njihovi potencijali te time postigne krajnji cilj u vidu zapošljavanja, što veće samostalnosti i participacije u zajednici. Primarni cilj provedbe ovog projekta, nastavlja Đujić, jest djeci s neurorazvojnim poteškoćama i neurorizikom omogućiti da u najvećoj mogućoj mjeri razviju svoje motoričke, kognitivne i socijalne vještine kako bi naposljetku izrasli u zadovoljne, sigurne i samopouzdane osobe, a što je omogućeno terapijskim pristupom koji podrazumijeva direktan rad s djecom uz primjenu radnoterapijskih i fizioterapijskih metoda, rad s roditeljima kako bih ih se osposobilo da u svakodnevnim situacijama provode naučene postupke, ali i podršku roditeljima u rješavanju određenih socijalnih prava, zatim radionice za roditelje, braću i sestre mališana uključenih program, te podršku djetetu, roditeljima i stručnjacima u predškolskom i školskom odgoju za što uspješniju integraciju. Metode i tehnike kojima će se tim koristi da bi ostvario svoj krajnji cilj, tumači Đujić, su Bobath metoda, terapija igrom, multisenzorna stumulacija, funkcionalno osposobljavanje i učenje, ergonomska prilagodba te podrška i edukacija roditelja kroz savjetovališta i radionice, dok integriranjem svih tih pristupa terapeuti mogu potaknuti i olakšati pravilan razvoj djeteta kada je on najintenzivniji, a mogućnosti napretka najveće. Osnivanjem takvog tima, zaključuje Đujić, osigurana je podrška djeci, roditeljima i stručnjacima, odnosno pružena mogućnost kvalitetnijeg života osobama s poteškoćama u razvoju i njihovim obiteljima.
Brojne aktivnosti što ih donosi ovaj projekt, ističe Žic Orlić, nastavno na pozitivna riječka, rapska i malološinjska iskustva, provodit će se u prostorijama krčkog dječjeg vrtića okupljajući dvanaestero mališana predškolske i školske dobi s odstupanjima u psihomotornom razvoju, a radnom terapeutu i fizioterapeutu te psihologu i socijalnom radniku (koji će biti uključeni u rad dvodnevnih kampova) na raspolaganju će biti kako stručne službe vrtića, tako i ostali pružatelji podrške djeci s poteškoćama u razvoju. Zasad, ova je inicijativa vezana isključivo za područje grada Krka, iako se u dogledno vrijeme, u suradnji s ostalim jedinicama lokalne samouprave, planira njezino širenje na čitav otok. Budući da je naš vrtić u suradnji s Gradom Krkom, a s ciljem podizanja kvalitete života djece s poteškoćama u razvoju i njihovih obitelji, zaključuje Žic Orlić, osigurao posebnu vrtićku skupinu, naravno uz kvalitetno opremljen prostor i stručni kadar, podrška programu Fortice predstavlja logičan nastavak naših nastojanja, kao i kontinuirano stručno osposobljavanje svih djelatnica vrtića o čemu najbolje svjedoče dvije posljednje održane radionice, prva na temu Uloge vrtića i Centra za socijalnu skrb u zaštiti prava i dobrobiti djeteta (provedena u suradnji s Centrom za socijalnu skrb Krk) te druga o Opažanju i poticanju djece s razvojnim odstupanjima (realizirana uz podršku Centra za cjeloživorno obrazovanje Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta).
Jako je dobro da jedna specijalizirana ustanova poput Fortice, priznaje naposljetku Vasilić, ima svoje mobilne timove koji su na raspolaganju odgojnim, obrazovnim i drugim institucijama na području naše županije, a posebno na otocima koji se često susreću s nedostatkom stručnog kadra. S naše pak strane, Dječji vrtić Katarina Frankopan posljednjih godina pokazuje izuzetnu osjetljivost prema djeci s poteškoćama u razvoju, a uključivanje u ovaj vrijedan program predstavlja još jedan korak dalje u njihovoj što uspješnijoj integraciji u život lokalne zajednice.