Uoči Dana antifašističke borbe, u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, 19. lipnja 2013. godine, u Velikoj vijećnici Grada Krka predstavljen je novoobjavljeni rukopis pok. Ivana Kosića Neverini i bonace: Krčki Boduli i antifašizam - sjećanja i povijest.
O knjizi koju objavljuje Naklada Kvarner, ali i prijateljstvu s autorom, okupljenima su kazivali Darko Fanuko, predsjednik UABiA otoka Krka, Stjepan Starčević, počasni predsjednik UABiA otoka Krka, Darijo Vasilić, krčki gradonačelnik i Franjo Butorac, nakladnik.
Predstavljanje, koje je započelo odavanjem počasti pok. autoru minutom šutnje, moderirao je Darko Fanuko. U svom uvodnom govoru Ivana Kosića predstavio je kao vrlo aktivnog člana Udruge o čemu svjedoči ne samo danas prezentirana knjiga, već i brojne druge publikacije i materijali koje je on predano i pedantno skupljao, prije svega popis preminulih sudionika antifašističke borbe i žrtava fašističke ideologije s područja otoka Krka, kao važan dio ove knjige, čije su izdavanje uvelike pomogle općine otoka Krka i Grad Krk, Građevinsko poduzeće Krk, Trgovačko-komunalno društvo Ponikve te Komunalno društvo Vecla.
Stjepan Starčević, uglavnom kazivajući o prijateljevanju s Ivanom Kosićem, otkrio nam je kako je on uvijek težio pokretati stvari, odnosno imati inicijativu, a s njime je također bilo lako ući u najrazličitije diskusije i pronaći zajednički jezik. Jedan značajan dio svojeg djelovanja u Udruzi posvetio je upravo prikupljanju i proučavanju materijala o Narodnooslobodilačkoj borbi što je pomoglo ne samo njemu da objavi tri knjige, već i ostalim autorima koji su se također intenzivno bavili ovom temom. Upravo u tome leži njegova najveća zasluga u polaganoj valorizaciji povijesti Narodnooslobodilačke borbe čime će sigurno potaknuti zahvalnost mnogih, a posebno mlađe generacije. Ono što sa sigurnošću možemo reći o Ivanu Kosiću jest to da je bio uporan i stalno pisao, međutim osim što je radio na obnavljanju otočne povijesti Narodnooslobodilačke borbe bio je zaslužan i za obnovu mnogih porušenih i oštećenih spomenika, a stalno je inzistirao i na širenju suradnje s mnogim asocijacijama te čuvanju Udruge i antifašizma, uopće.
Gradonačelnik Darijo Vasilić, svojim se izlaganjem vratio u sredinu 90-ih, prisjetivši se početaka stvaranja tradicije obilježavanja Dana antifašističke borbe u kojoj je bitnu ulogu odigrao upravo Ivan Kosić, dodavši, kako ga pamti kao dragog sugrađanina koji je o mnogim temama imao vrlo suvisle, objektivne i korektne stavove što ih je uvijek bilo dobro poslušati.
Predstavljanje je zaključio nakladnik Franjo Butorac, navevši kako je Ivan Kosić svoj rukopis zamislio kao svojevrsni niz sjećanja i povijesti na način da ta svoja sjećanja uvijek potkrepljuje brojnim dokumentima. Uz to što je imao izvrsnu memoriju, čitajući ovu knjigu, može se primjetiti kao je imao i dar pisca, što osobito dolazi do izražaja u dijelovima koji se tiču njegovog djetinjstva ili odnosa s ocem. Knjiga tako prestaje biti puka faktografija i dokumentarno zapisivanje i postaje literarno jak tekst, otkrivajući sav autorov spisateljski talent. Drugi dio knjige koji je Ivan Kosić radio s velikim marom, žarom i pijetetom prema svim poginulim borcima Narodnooslobodilačke borbe, predstavlja izuzetno važan dokument koji će sigurno poslužiti stručnjacima koji se bave povješću i analizom Drugog svjetskog rata jer radi se vjerijatno o najcjelovitijem i najpotpunijem popisu ljudi s otoka Krka koji su na bilo koji način stradali tijekom Drugog svjetskog rata, bilo kao borci, bilo kao žrtve fašističkog terora. U tom kontekstu ova vrijedna knjiga predstavlja sintezu literarnog i jednog izrazito dokumentarnog pristupa što u nas i nije tako često, međutim Ivan Kosić pokazao je da knjiga može biti koncipirana i na takav način.
Po završetku predstavljanja, nakon podjele knjiga, položen je vijenac i zapaljena svijeća na centralni spomenik u Velikom parku kao na grobu Ivana Kosića.